top of page

Jere Dahlström palaa kentälle Puna-Mustien paidassa

Pesäpallon kaikkien aikojen lyöjätilaston kakkonen vahvistaa helsinkiläistä Puna-Mustia nousujahdissa. Pesäpallon siirtosyksyn kovin jysäys kajahtaa Helsingistä: yksi kaikkien aikojen pesäpalloilijoista, Jere “Dalla” Dahlström, siirtyy kaudeksi 2024 helsinkiläiseen Puna-Mustiin. Dahlström, 43, palaa takaisin kentälle välivuoden jälkeen. Kysymykseen miksi, Dahlström vastaa: “Rakastan pesäpalloa ja sen pelaamista. Kun kutsu kävi auttamaan Puna-Mustia ja pääkaupungin pesäpalloyhteisöä kohti pääsarjatasoa, oli helppo vastata myöntävästi.” Puna-Mustat, tuttavallisemmin PuMu, pelaa kesällä 2024 miesten kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla Suomensarjassa ja tavoittelee nousua Ykköspesikseen. Dahlströmin mukaan nyt on aika nousta. “Jeren saaminen Puna-Mustien paitaan on merkkipaalu helsinkiläiselle pesäpalloilulle ja luonnollinen askel Puna-Mustien strategian toimeenpanossa. Edustusjoukkueen yksiselitteinen tavoite on nousu Ykköspesikseen ja Jerestä on varmasti apua siinä”, PuMun puheenjohtaja Juho Juhantalo iloitsee. Jere Dahlström on elävä pesäpallolegenda, joka ei juuri kaipaa esittelyjä, sillä miehen numerot puhuvat puolestaan. Dahlström on pelannut urallaan Superpesiksessä 564 ottelua ja lyönyt 51+1453=1504 juoksua. Vyöltä löytyy neljä lyöjäkuninkuutta, yhdeksän Itä–Länsi-ottelua ja seitsemän SM-mitalia, joista kirkkain on Suomen mestaruus vuodelta 2010. Kaikkien aikojen tilastoissa Dahlström on lyöjätilastossa toisena, kärkilyöntitilastossa kymmenentenä, tehopistetilastossa kolmantena ja ottelutilastossa kymmenentenä. Kai-Markus Lilli, Karhu / L-Tec Sport Oy “Jere Dahlström on täysin poikkeuksellinen lyöjä pesäpallon historiassa. Jeren lyöntien tarkkuus ja mailanopeus on vienyt koko lajia sekä lajin välinekehitystä eteenpäin. Olemme Karhulla tehneet Jeren kanssa tärkeää yhteistyötä pesäpallomailojen tuotekehityksessä. Vahva suositus pääkaupunkiseudun pesäpalloyhteisölle tulla seuraamaan Jeren otteita Meilahteen kesällä!” Dahlström on PuMun seurahistorian merkittävin yksittäinen pelaajasatsaus. Seuran puheenjohtaja Juhantalo jatkaa: “Olemme saaneet matkalle mukaan uusia yhteistyötahoja, jotka haluavat nähdä PuMun Superpesiksessä ja Jeren PuMussa. Ilman heitä tämän kokoluokan hankinta ei olisi ollut mahdollinen, joten iso kiitos menee kumppaneillemme.” PuMu ei tähtää vain Ykköspesikseen, vaan seuran kunnianhimoinen visio on olla lisenssimäärillä mitattuna Suomen suurin pesäpalloseura vuonna 2030. Perinteikäs 82-vuotias seura porskuttaa monella mittarilla vahvassa myötätuulessa. “Jeren hankinta ei ole yksittäinen lottorivi, vaan harkittu askel matkalla ylös. Seuran taustoille on saatu osaavia ihmisiä ja PuMu voi paremmin kuin pitkään aikaan. Strategian kulmakivi on juniorimäärän kasvu – lisenssipelaajiemme ja juniorijoukkueidemme määrät ovatkin yli tuplaantuneet kahdessa vuodessa. Olosuhteet kaipaavat kohennusta, mutta käymme niistäkin hyvää vuoropuhelua Helsingin kaupungin kanssa,” päättää Juhantalo. Helsinkiläinen Puna-Mustat on voittanut miesten Suomen mestaruuden kerran (1973) ja naisten Suomen mestaruuden viidesti (1970, 1972, 1974, 1975, 1976). Miesten pääsarjassa PuMu on pelannut edellisen kerran vuonna 1974, mutta nyt seura haluaa palauttaa Stadin myös miesten Superpesikseen 2027 mennessä. Lisätietoja Jere Dahlström puh +358451597579 Juho Juhantalo puh +358400570964, juho.juhantalo@pumu.fi

Pesäpalloseura Puna-Mustat eli tuttavallisemmin PuMu on kansallispelimme stadilainen yhteisö. Toteutamme jokaiselle omakohtaisesti merkityksellistä liikuntakasvatusta, harrastustoimintaa ja kilpaurheilua. Visiomme vuodelle 2030 on olla Suomen suurin pesäpalloseura. Lue lisää: pumu.fi


Recent Posts

See All

댓글


bottom of page