top of page

kuntopesissarjaN joukkueet esittäytyvät

Pääkaupunkiseudun Kuntopesissarjassa pelaavat joukkueet esittäytyvät seuraavassa. Sarjoja on kaksi: miesten sarja ja sekasarja, joihin ilmoittautuminen päättyy 16.4. Jos et saa omaa jengiä kasaan, katso myös joukkueet jotka hakevat uusia pelaajia. Nähdään pesiskentällä!


Sekasarja 2023


Joukkuetilanne täydentyy. Ilmoittautuminen päättyy 16.4.


Espoon Helmet 10-vuotta! 


Espoon Helmet on upeiden naisten harrastelijapesisjoukkue sekä kuntopesiksen sekajoukkue, jossa vahvistuksena on joukko mahtavia miehiä. Helmien treenit on keskiviikkoisin Olarissa ja sunnuntaisin Tapiolassa. Harrastepesisjoukkue pelaa treenamisen ohessa Uudenmaan Ladyliigassa. Helmien kausi huipentuu perinteisesti Turun Ladypesis turnaukseen syyskuussa.  Liittyäksesi Espoon Helmiin saa edellisestä pesistelystä olla vierähtänyt aikaa vuosi jos toinenkin tai voit olla uusi lajin harrastaja. Tervetuloa joukkoomme reippaan ulkoilun ja hauskanpidon merkeissä! ps. Et tarvitse omia varusteita, sillä meiltä saat lainaksi.  Espoon Helmien elämää ja edesottamuksia pääset seuraamaan Instasta #espoonhelmet.

Lisätietoja: espoonhelmet (at) gmail.com. 


EY


Hei! Olemme sekalainen joukko pesäpallosta kiinnostuneita liiketalouden konsultteja ja tilintarkastajia, ja etsimme joukkoomme lisävahvistuksia! Tasolla tai taustalla ei ole väliä, olet tervetullut peleihimme, olit sitten ensikertalainen tai et!


Lisätietoja: milja.nieminen (at) fi.ey.com


Hypetys


Helsingin yliopiston pesäpalloyhdistys ry (Hypetys) on vuonna 2013 perustettu opiskelijoiden

pesäpalloyhdistys. Toiminta on ensisijaisesti suunnattu Helsingin yliopiston opiskelijoille ja

henkilökunnalle, mutta kaikki ovat tervetulleita mukaan! Suurin osa seuran kaikesta toiminnasta kuten treeneistä ja peleistä sijoittuu Helsinkiin. Kesäisin valloitamme pelailua varten hiekkakenttiä ja hiekkatekonurmia vähintään kerran viikossa. Toivotamme tervetulleiksi iloiseen joukkoomme minkä tasoiset pelaajat tahansa. Pesispiirissämme pyörii niin viimeksi ala-asteella pelanneita kuin myös entisiä ja nykyisiä seurapelaajiakin. Yhdistyksellämme on käytössä myös yhteisiä pesäpallovälineitä, joten sinulla ei välttämättä tarvitse olla omaa räpylää tai mailaa. Tuo mukaan vain itsesi urheiluun

soveltuvissa vaatteissa. Kentällä nähdään!


Lisätietoa: https://hypetys.sporttisaitti.com.


KaLPa


Kannelmäen LaakaPallo, tuttavallisemmin KaLPa, tarjoilee hyväntuulista harrastepesistä pk-

seudulla. Vuonna 2010 perustetun höntsäpesisseuran motto ”Aina tunteella” sisältää lupauksen

upeasta porukasta, rennosta meiningistä sekä toiminnasta, jota pyöritetään suurella sydämellä.

KaLPa treenaa kesäkaudella kerran viikossa ja avoimiin treeneihin ovat tervetulleita kaikki

innokkaat pesäpallistit, joista pelihenkisimmät houkutellaan mukaan kuntopesisjengeihin.


Lisätietoja wasenius.erika (at) gmail.com


KiPe 06


Kinnarin Pesis 06 kuntopesisjoukkue Järvenpää.  Pesiksestä innostunutta porukkaa kaikista ikäluokista. Pelataan ja treenataan rennolla otteella ja kaikki on tervetulleita mukaan ja kaikkien taso huomioidaan. Ohjattua pesis valmennusta. Treenit kesällä 2 kertaa viikossa ja talvella 1 kerta viikossa ja lisäksi satunnaisia kuplahalli vuoroja. Samalla porukalla läpi vuoden myös muita lajeja, kuten tennis, hiihto, suunnistus, golf ja tanssi muutamana esimerkkinä.  Järjestetään kuntopesiksen kutsuturnaus Järvenpäässä syksyn viimeisenä tapahtumana.


Lisätietoja: asta.usvakari (at) gmail.com


KSP


KSP on yli 10 vuotta sitten perustettu sekajengi, jonka juuret ovat Hakunilan Kisan aluesarjan

naisten joukkueessa. Naisten joukkueen lopettaessa toimintansa päätimme siirtyä kuntopesiksen

puolelle ja sekasarjaan. Joukkueen kokoonpano on muuttunut vuosien varrella, eikä alkuperäisestä naisjoukkueesta ole kuin rippeet jäljellä. Riveihimme kuuluu tällä hetkellä useita vuosia joukkuessa pelanneita, mutta myös useita ihan viime vuonna mukaan tulleita. Uudet ovat monesti tulleet ensin vain tuuramaan, mutta ovatkin innostuneet sitten lähtemään kunnolla mukaan. Pesistaustoiltamme olemme hyvin erilaisia tyyliin peruskoulun liikkatunneilta joskus kilpasarjassa pelanneisiin. Ikähaarukka on laaja ja asumme ripotellen pitkin PK-seutua, joten yhteisharkkaaminen on jäänyt vuosien saatossa

vähemmälle. Treenaamme pienemmillä kokoonpanoilla joko Puistolassa, Vallilassa tai

Myllypurossa muiden jengien kanssa yhdessä. Lyhenne KSP tarkoittaa leikillisesti kaiken sortin

pelajia. Uusia otamme mukaan innolla jatkuvasti. Pelaamme kipinästä ja rakkaudesta peliin.

Voittaminen on kivaa, mutta sarjanousujen perässä emme juokse.


Lisätietoja mari.j.tuunainen (at) gmail.com


Larun Pesis 1 ja 2


Hyvähenkistä pesäpalloa Lauttasaaresta kahdella sekasarjatasolla. Ykkösjoukkue keskittyy kehittymään lajissa hauskanpitoa unohtamatta, kun taas kakkosjoukkueessa kyseiset seikat

arvotetaan toisinpäin. Larulainen pelaaja valitsee itse sarjatasonsa taitotasosta ja

pelikokemuksesta riippumatta.


Lisätietoja viljami.kuntsi (at) gmail.com


Mosa


Mosa on alkujaan Mosan Mirrien entisten pelaajien ympärille koottu joukkue. Nykyään pelaajia on

joka puolelta ja lisää otetaan mielellään, jos aiempaa pesiskokemusta löytyy. Harjoituksia ei

järjestetä, jos nyt ei vallan villeiksi heittäydytä. Pilke silmäkulmassa pelataan täysillä :)


Lisätietoja kati.virtanen (at) fimnet.fi


Porvoon Pesäkarhut


Porvoon Pesäkarhut on porvoolainen tuore pesäpallojoukkue. Kuntopesis joukkueemme koostuu harrastajista joita kaikkia yhdistää intohimo pesäpalloon. Joukkueessa on hyvä henki ja meille pääsee aina matalalla kynnyksellä porukkaan mukaan. Haemme pelaajia kuntopesis-, miesten aluesarja sekä naisten Lady-pesis joukkueisiin.


Lisätietoja: juho.hypen (at) gmail.com


PuMu Kuntopesis


Olit sitten entinen peluri tai viimeksi koulun liikuntatunnilla pesäpalloa pelannut, olet tervetullut Puna-Mustien kuntopesisjoukkueeseen. Harjoituksissa ja peleissä meillä on huumorilla höystetty iloinen meininki. Asioita tehdään ihan tosissaan muttei vakavissaan. Treenaamme Meilahdessa ja uudet pelaajat ovat tervetulleita mukaan. Mikäli et omista omia pesisvälineitä, lainaamme mielellään varusteita. Nähdään kentällä!


Lisätietoja: jna.nissila (at) gmail.com


PäPe Hupsis


Harrastepesisjoukkue Hupsiksen kotikenttä sijaitsee Vantaan Rekolassa. Meillä on siellä

huippuolosuhteet hiekkatekonurmella. Joukkue koostuu henkilöistä, jotka haluavat pelailla

pesäpalloa hyvällä mielellä, hiki pinnassa, ilman turhaa pingotusta. Treeneissä kaikki harjoittelevat

samaan aikaan pesäpallossa tarvittavia taitoja ja pelaamismahdollisuuksia pyritään järjestämään

kaikille tasapuolisesti halukkuuden mukaan. Uudet pelaajat ovat pitkin kautta tervetulleita.


Lisätietoja: harrastepesapallo.hupsis (at) gmail.com


Ram-Boll

Ram-Boll on suunnittelu- ja konsultointiyritys Rambollin pesäpallojoukkue, joka on lähtökohtaisesti tarkoitettu yrityksen työntekijöille. Pidämme harjoituksia satunnaisesti Perkkaan alueella. Emme aktiivisesti etsi uusia pelaajia, mutta pelien osalta lyhyen varoitusajan hätävararinkiin voi ilmoittautua Jaakko Pohjalalle.

Lisätietoja  jaakko.pohjala (at) ramboll.fi


RoihuHöntsä


Roihuhöntsä ponnistaa Roihu ry:n kuntopesisvuorojen taitureista! Harrastelemme intohimoisesti ja nauttien kuntopesiksestä Roihuvuoren ja Myllypuron pesiskentillä viikoittain; ottaen mielellämme uusia harrastajia rinkiimme pelailemaan ja treenailemaan!


Lisätietoja: jashiepoo (at) gmail.com


Suurin Pamaus


Suurin Pamaus on kaveriporukan pelailuista syntynyt helsinkiläinen sekasarjajoukkue. SuPa on

pelannut pääkaupunkiseudun kuntopesistä vuodesta 2010. Mitaleilla joukkue on ollut nyt

yhtäjaksoisesti vuodesta 2015 (2 kultaa, 1 hopea ja 5 pronssia).


Lisätietoja: teemu.holmen (at) gmail.com

Vallila Originals ja Vallila New Originals


Vallila Originals on vuodesta 2016 alkaen toiminut pesistä pitkälti itseoppinut ryhmä. Periaatteitamme ovat tasapuolisuus, avoimuus ja rento meininki, mutta kova into kehittyä. Kuntopesikseen olemme osallistuneet vuodesta 2018 alkaen, ja sisarjoukkue Vallila New Originals vuodesta 2021. Kuntopesiksen ja höntsien ohella osallistumme aktiivisesti kuntopesisturnauksiin ja kokoonnumme erilaisten talvilajien äärellä. Treenien sijaan järjestämme vapaamuotoisia höntsiä, joihin kuka tahansa ilmoittautunut innokas pesistelijä on tervetullut. Tätä nykyä höntsäämme kenttätilanteen vuoksi Käpylässä. Kaudella 2023 vakiopäiviämme ovat tiistai ja torstai. Liity Facebookissa ryhmään ”Vallila Originals (höntsä- ja kuntopesis)” ja tule tutustumaan. Meininkiin on höntsissä helppo tutustua ja samalla voi selvitellä mahdollisuutta päästä haistelemaan ”edarin” tunnelmaa.


Lisätietoja: juha.reunanen (at) gmail.com


miesten sarja 2023


Joukkuetilanne täydentyy. Ilmoittautuminen päättyy 16.4.


KaLPa


KaLPa on Hyväntuulista harrastepesistä Helsingissä ja Aina tunteella. 

KaLPa on 2010 kaveriporukan Kannelmäessä perustama höntsäpesisseura. Kannelmäen

LaakaPallo nimi on lyhenteen takana. Harjoittelemme kerran viikossa avoimella systeemillä sekajoukkueen sekä vain viikkoharjoituksissa käyvien jäsenten kanssa. Mukaan kyllä mahtuu ja pelihenkilöt houkutellaan kuntopesijengeihin. 


Lisätietoja: tomipiirainen (at) windowslive.com


Kylämmiesten Kone


Kylämmiesten Kone - mäntien jyskettä ja koneöljyn katkua suurella

litratilavuudella.” Koneen runko koostuu toistaiseksi nuorista ja virkeistä miehistä, mukaan

sopii tulla kokeilemaan! Missä ja miten: Satunnaisella aikataululla sekä sijainnilla ympäri pääkaupunkiseutua. oneen jäseniä voi tulla nykimään hihasta pelien yhteydessä sekä PesisHkin yleisillä vuoroilla.


Lisätietoja: kuntopesis@gmail.com


Larun Pesis


Hyvähenkistä pesäpalloa Lauttasaaresta. Larun Pesis osallistuu jo kolmatta kesää miesten

aluesarjaan. Miesten kuntopesisjoukkueemme toimii matalamman kynnyksen joukkueena, jotta

kaikki halukkaat saisivat riittävästi pelivastuuta.


Lisätietoja viljami.kuntsi (at) gmail.com


Puna-Valkoiset


Puna-Valkoiset koostuu pääosin entisistä nuorista lupauksista, joka pelailee kuntopesistä Helsingissä vakavasti, mutta ei tosissaan. Toimintamme painottuu peleihin sekä satunnaisiin treeneihin. Pelaajatilanteemme vaihtelee, mutta tällä hetkellä emme aktiivisesti hae uusia pelaajia.


SuperPark


SuperPark on pelannut miestensarjaa vuodesta 2018 ja joka vuosi ollut mitaleilla,

saldona ollut 2 pronssia, 2 hopeaa ja kultaa kaudelta 2022. Joukkue koostuu

kaveriporukasta, jossa on entisiä huippu-urheilijoita muista lajeista ja

pesisharrastajia sopivalla mixillä. Kaikkia yhdistää kuitenkin viehätys lajiin ja

pelaamiseen.


Lisätietoja: jukka.kurvinen (at) onninen.com

Recent Posts

See All
bottom of page