Tulevat ottelut

Ei tapahtumia

Haku

Kirjaudu
Kausi 1973
Viimeksi päivitetty 18.09.2011 07:20

Miehille Suomen mestaruus (1973)

Vuosi oli kilpailutulosten perusteella paras seuran historiassa. Miehet voittivat Suomen mestaruuden. Aikaisemmat miesten voittamat mitalit olivat hopea vuodelta 1963 ja pronssi vuodelta 1971. Naiset saivat SM-hopeaa. Herttoniemen Urheilijoiden miesten joukkue siirtyi edustamaan Puna-Mustia ja seura sai myös sen suomensarjapaikan. Puna-Mustat avasi Bingohallin maaliskuussa.

Rauno Mäenpää lähti Hyvinkään Tahkoon. Aulis Paski siirtyi kentältä pelinjohtajaksi. Vahvistuksia olivat Antero Vatto Kouvolan Pallonlyöjistä, Stig Taino Hyvinkäältä, Pasi Kostiainen Lahden Mailaveikoista, Tuomo Glad Riihimäen Pallonlyöjistä. Kouvola asetti Antero Vatolle karanteenin, lehdissä väläyteltiin jopa 100 000 markan karanteenisummaa. Lopulta Vatto vapautui karanteenikahleista 7 000 markalla. Lisäksi Herttoniemen Urheilijoiden pelaajista ykköseen nostettiin Aulis Väisänen. Joukkueenjohtaja Toivo Venäläisen mukaan tavoitteeksi asetettiin Suomen mestaruus.

Miesten joukkue valmistautui kauteen hyvin valmentaja Antero Pärssisen ohjauksessa jo lokakuusta lähtien. Valmennusringissä oli 13-15 pelaajaa. Helsingin Mailakilpailuissa jäätiin kakkoseksi Kouvolan saadessa kiinnityksen kiertopalkintomailaan.

Meilahden sarja-avauksessa Haminalta puuttui lukkari Markku Raasu ja se sai lähteä kotimaisemiin 12 - 4 tappio matkassaan. Uusi vahvistus Tuomo Glad väläytti läpilyöntitaitojaan Koskenharjulla ja uneliaalta Lohelta kalastettiin pisteet juoksuin 2-8. Sarjatulokas Kiteen Urheilijat taipui lukkari Jorma Hyryn ja ulottuvat kakkospolttaja Kari Nordströmin vauhdissa 5 – 1. "Caprin" vierellä 2-vahti Antero Vatto alkoi kotiutua joukkueeseen hyvin ja tunnelma katsomossa alkoi lähennellä jos Hesperian kentän aikoja.

Alajärvellä sisäpeli kulki pelinjohtaja Aulis Paskin mukaan ensimmäisen kerran suunnitelmien mukaan, kun Ankkurit upotettiin juoksuin 3 – 13. Kahden lukkarin taktiikka onnistui myös suunnitelmien mukaan. Puna-Mustilla oli kaksi hyvää erityylistä lukkaria. Pelinjohtaja Paski käytti useassa ottelussa joukkueen molempia lukkaria Jorma Hyryä ja Stig Tainiota. Puna-Mustien voittoputki ja hyvin menestynyt sarjatulokas Hyvinkään Tahko houkutteli paikallisvastustajana Meilahteen 2 229 katsojaa. Kari Kelkka ratkaisi ottelun kesän ennätysyleisön edessä neljännessä vuorossa kakkospuolen läpilyönnillä, joka tuotti 1+2 juoksua. Vaikka Hyry antoi yhden vapaataivaljuoksun Tahkolle, pisteet jäivät numeroin 6-4 pääkaupunkiin ja Puna-Mustat johtivat sarjaa puhtaalla pelillä.

Imatran punaiset saivat vieraat näkemään mustaa, kun Maneesin kentällä lähes 4 000 katsojan edessä sarjajohtaja taipui 15-4. Ottelun ratkaisu oli Imatran Pallo-Veikkojen Raimo Puustisen pajatson tyhjennys kakkospuolen takakenttälyönnillä neljännessä sisävuorossa.

Voittokantaan palattiin 4-3 kotivoitolla Kankaanpään Mailasta. Mailan pelinjohtaja Olavi Kokko syytti kotijoukkuetta etukentän pehmittämisestä ja kastelusta, joten Kankaanpään kuuluisat pomputtajat joutuivat vaihtamaan lyöntivalikoimaansa.

Kaksi terävää sisävuoroa riitti 4-4 tasapeliin Oulussa Lippoa vastaan. Seinäjoen Maila-Jusseilta puuttui tykkilyöjä Juhani Ristilä, hänen tilalle vaihtopenkiltä heitettiin nuorempi velipoika Tapio, joka onnistui hyvin. Puna-Mustien tähtipelaajat keskittyivät ottelussa suunsoittoon ja tuomareiden sättimiseen, hengettömällä esityksellä 5-9 tappio. Alamäki jatkui 9-2 tappiolla Ulvilassa. PuMu onnistuja oli 2-polttaja Kari "Punasulka" Nordström, joka sai vieraiden ykköspalkinnon sekä 2230 grammaa painavan lohen, jonka painon hän arvasi oikeaksi ottelun yleisökilpailussa.

 

1973_PuMu_2
Vierasotteluihin matkattiin tyylikkäästi punaisissa puvuissa. Vasemmalta Kari Nordström, Matti Venäläinen, Kari Kelkka, Tarmo Pääkkönen, Tuomo Glad, Jorma Hyry, Stig Tainio, Ilkka Musto, tuntematon autonkuljettaja, valmentaja Antero Pärssinen, Antero Vatto, mailapoika Jouni Koivunen, Aulis Väisänen, Pasi Kostiainen ja pelinjohtaja Aulis Paski.

 

Syyskierrokselle lähdettiin sarjan viidenneltä sijalta 13 pisteellä. Heinäkuun alussa kotiottelussa Kouvolan Pallonlyöjiä vastaan sisäpelin kärki; Ilkka Musto, Kari Kelkka ja Tarmo Pääkkönen kulki mainiosti. Parasta kauttaan pelaava Kari Nordström iski kakkospuolen lyönneillä viisi juoksua ja piti ulkopelitonttinsa puhtaana. Puna-Mustat tuli takaisin mitalijahtiin 11-4 voitolla.

Kankaanpäässä aloitettiin hyvin, mutta 1-3 johto vaihtui 5-3 tappioksi. Oulun Lippo hermoili ja heitti neljä juoksua Puna-Mustille, kun se kävi häviämässä 10-8 Helsingissä. Kakkosesta edustusjoukkueeseen nostettu Timo Haapaniemi löi kolme tärkeää juoksua voitollisessa ottelussa.

Kauden suurin vierasyleisö lähes 4 000 katsojaa näki 3-3 tasapeliin päättyneet jännittävän ottelun Seinäjoella. Antero Vatto iski 3-3 tasoituksen yhdeksännessä vuoroparissa.

Sarjajohtaja Ulvilan Pesä-Veikot teki yhdeksän juoksua toisessa vuorossa ja vei voiton juoksuin 11 – 13. Stig Tainion avausvuoron neljä juoksua tuottanut läpilyönti ja pajatson tyhjennys ei lohduttanut tappiollisessa kärkikamppailussa. Häviöstä huolimatta pelinjohtaja Paski näki yritteliäässä loppukirissä valoisia puolia, parasta ottelussa esittivät yleensä rivipelaajina pidetyt 2-koppari Pasi Kostiainen ja sieppari Aulis Väisänen. Tämä parivaljakko kiitti luottamuksesta ja seuraavassa vierasottelussa Kouvolassa Pasi Kostiainen iski kolme juoksua ja Aulis Väisänen juoksi kunniajuoksun. Lähes kolmituhantinen yleisö yritti hiillosta Kouvolasta Puna-Mustien 2-vahdiksi siirtynyttä huippupelaajaa Antero Vattoa tuloksetta, vastineeksi Vatto löi vähäjuoksuisessa ottelussa tärkeän juoksun.

Hyvinkään Tahko oli pahasti tuuliajolla, pelinjohtajaksi vaihdettu Erkki Heikkilään ei auttanut kun Pihkalasta haettiin 2 - 18 kauden ennätysjuoksulukemat. Musto, Tainio ja Vatto läpäisivät kakkosrajasta kunnarin mieheen. Kamppailu mitaleista kiristyi kun sarjajohtaja Ulvila hävisi Oulussa ja Meilahdessa pomputeltiin nurin sarjakakkonen Imatran Pallo-Veikot. Matti Venäläiset vaaralliset kakkosrajan leikkuripompot toivat ansaitun 6-4 voiton.

Sarjapaikastaan taisteleva Alajärven Ankkurit piti Puna-Mustia yllättävän tiukoilla. Sinikeltaiset taipuivat niukasti vain 5 – 4 ja pelinjohtaja Paski soimasi omiaan kun sovitusta taktiikasta ei pidetty kiinni. Sarjajumbo Kiteen Urheilijat piinasi Puna-Mustia runsasjuoksuisessa ottelussa, pisteet haettiin itärajan pinnasta luvuin 11 – 18. Kahdessa viimeisessä vuorossa tehtiin 11 juoksua. Ottelun kannalta ratkaiseva kahdeksannen sisävuoron läpilyönti 1+3 lähti Aulis Väisäsen mailasta ja tappionumerot 9-7 muuttuivat lukemiksi 9-11. Kun sarjajohtaja Ulvila hävisi Alajärvellä, Puna-Mustat kiilasi tasapisteisiin UPV:n rinnalle sarjan kärkipaikalle kaksi kierrosta ennen sarjan päätöstä.

Matti Venäläinen juoksutti lukemin 2+3 Jyväskylän Lohen koppareita 16 - 3 päättyneessä viimeisessä kotiottelussa. Myös Kallion paloaseman palomies Kari Kelkka napautti läpilyönnillä kunnari ja pari tavallista, jonka kunniaksi kentän laidalla olleet työkaverit vilkuttivat paloauton hälytysvaloja. Sarjan viimeinen ottelu pelattiin sateen pieksämällä Haminan Vallikentällä, 3-5 vierasvoitto tarkoitti sitä, että Suomen mestaruus ratkaistiin uusintaottelussa Ulvilan Pesä-Veikkojen kanssa.

 

1973_UPV-PuMu_final_3s
Uusintaottelu Suomen mestaruudesta Hyvinkäällä Pihkalan kuraisella pesäpallokentällä on alkamassa. Puna-Mustien pelaajat avauskiilassa vasemmalta Ilkka Musto, Kari Kelkka, Tarmo Pääkkönen, Stig Tainio, hänen takaa kurkistaa pelinjohtaja Aulis Paski, Antero Vatto, Kari Nordström, Aulis Väisänen, Matti Venäläinen ja hänen takana piilossa on Pasi Kostiainen.

 

Uusintaottelu pelattiin 9.9.1973 Hyvinkään Pihkalan kuraisella pesäpallokentällä. 2-polttaja Kari "Capri" Nordström lähti otteluun kylki puudutettuna ja vahvasti teipattuna. Puna-Mustien haparoivaa alkua oli seuraamassa 2 500 katsojaa. Neljännessä vuorossa 21-vuotias lukkari Stig Tainio sivalsi tulisen kakkospuolen laakalyönnin. Pallo kimposi yllättävän pitkälle sateen pehmittämällä Pihkalan kentällä ja Ilkka Musto sekä Kari Kelkka ehtivät kotipesää. Tilannetta seuranneella kotipesän yliheiton avulla juoksun toi myös Tarmo Pääkkönen, samalla kun Stig Tainio kipitti kolmospesälle. Sieltä hän eteni pian kotipesään Matti Venäläisen lyönnillä ja tulostaululla komeilivat jo 6-2 lukemat.

Tämän jälkeen nähtiin kiistanalainen tilanne, kun syöttötuomari Tapio Juntunen vihelsi sisällä olleen lyönnin laittomaksi, vaikka se ei sitä ollut. Ulvilalaiset tekivät jatkossa palon PuMu-etenijästä, mutta pelituomari Esa Pesonen sääntökirjan mukaisesti palautti tilanteen. UPV:n pelinjohtaja Usko Siirtonen merkitsi ottelupöytäkirjaan vastalauseen, mutta ei ottelun lopussa vahvistanut sitä.

Ulvilan pääsi vielä kahden juoksun päähän, mutta sen yhden kärjen taktiikka ei toiminut ja lyöjät loppuivat useassa vuorossa. Puna-Mustien kovat vaihtolyönnit toimivat sen sijaan hyvin ja peli rullasi vapautuneesti. Parasta esittivät Tainion ohella Matti Venäläinen ja Kari Kelkka, kun mestaruus voitettiin juoksuin 9 – 5. Mestaruutta juhlittiin ottelun jälkeen Toivo "Topi" Venäläisen mökillä Renko-joen varrella. Syyskuussa pelattiin vielä Meilahdessa Mestarit - Muu Suomi, jonka Muu Suomi vei nimiinsä 2 – 3.

Mestarijoukkueessa pelasivat Stig Tainio, lukkari, Aulis Väisänen, sieppari, Kari Kelkka, 1-vahti, Antero Vatto, 2-vahti, Kari Nordström, 2-polttaja, Tarmo Pääkkönen, 3-polttaja, Matti Venäläinen, 3-vahti, Pasi Kostiainen, 2-koppari, Ilkka Musto, 3-koppari, kapteeni, Jorma Hyry, lukkari, Tuomo Glad, Timo Haapaniemi, Aulis Paski, pelinjohtaja, Antero Pärssinen, valmentaja, Jouni Koivunen, mailapoika, Toivo Venäläinen, joukkueenjohtaja.

Joukkueen tukena olivat myös Paavo Reunanen ja Jouko Tiitta, jotka seurasivat muiden joukkueiden otteluita ja raportoivat niistä joukkueen valmennus- ja pelinjohdolle.

 

1973_PuMu_-_UPV_2 1973_PuMu_-_UPV_kotipesa

Kiihkeitä tunnelmia Suomen mestaruuden ratkaisseesta uusintaottelusta Hyvinkään Pihkalassa. Vasemmassa kuvassa Tarmo Pääkkönen on syöksynyt 3-0 johto juoksun kotipesän yliheiton turvin, häntä on nostamassa vaihtopelaaja Tuomo Glad. Muut iloiset Puna-Mustat vasemmalta Antero Vatto, Matti Venäläinen ja pantapäinen Kari Nordström. Takana on syötönvalvoja Tapio Juntunen ja vasemmassa reunassa Ulvilan Heikki Virtanen. Oikealla olevassa kuvassa vasemmalta lukien Anterio Vatto, vaihtopelaaja Tuomo Glad, pelinjohtaja Aulis Paski ja Kari Nordström. Takana syötönvalvoja Tapio Juntunen ja oikealla Ulvila Kari Lakaniemi. 

 

Paras kotiuttaja oli Matti Venäläinen, joka löi 4+23 ja oli sillä lyöjätilastossa kahdeksas. Se olikin pelaajien paras tilastosijoitus, joka kertoo sitä että joukkue oli tasainen. Yhdeksän miestä löi yli 12 juoksua ja kahdeksan pelaaja toi vähintään 15 juoksua. Paras etenijä oli Ilkka Musto joka toi 27 juoksua.

Kari Kelkka pelasi Itä-Länsi-ottelussa ja Liitto-Lehdistö-ottelussa. Jälkimmäiseen valittiin myös Kari Nordström, Ilkka Musto ja Liiton pelinjohtajana oli Aulis Paski. Kari Kelkka palkittiin Puna-Mustien parhaana pelaajana. Stig Tainio valittiin Helsingin piirin parhaaksi pelaajaksi. Puna-Mustat valittiin myös SM-sarjan Fair Play joukkueeksi. Kauden päätteeksi tehtiin Mallorcan matka.

 

Puna-Mustat_Haapaniemi_Savikko_b Puna-Mustat_Bingo
Puna-Mustien miesten kakkosjoukkueen pelaaja Timo Haapaniemi ja pelinjohtaja Taisto Savikko. Puna-Mustien Bingo aloitti maaliskuussa osoitteessa Hämeentie 32. Bingosta toivottiin seuralle uutta rahasampoa.

 

Herttoniemen Urheilijoiden miesten joukkueen pelaajat siirtyivät edustamaan Puna-Mustia. Herttoniemestä siirtyi 16 pelaajaa Puna-Mustien leiriin. Puna-Mustat sai Herttoniemen Urheilijoiden suomensarjapaikan. Herttoniemen pelaajista Aulis Väisänen siirtyi pelaamaan miesten ykköseen. Timo Haapaniemi pelasi myös muutamassa ottelussa ykkösessä, muut pelaajat pelasivat suomensarjajoukkueessa. Timo Haapaniemi ja Aimo Mäkinen saivat oikeuden osallistua Puna-Mustien johtokunnan kokouksiin. Aimo Mäkinen oli jääkiekkoseura Jokereiden perustaja ja oli sitä ennen ollut mukana pesäpallossa Pallo-Tovereiden toiminnassa.

Reservijoukkue pelasi ailahtelevasti, voittaen 9-4 mestaruussarjaan nousseen Loimaan Palloilijat. Joukkue sijoittui sarjassa kuudenneksi. Kakkosen parhaimmistoa olivat Olli Huttunen, Timo Haapaniemi, Erkki Vilen ja Tapio Lehikoinen. Eniten juoksuja löi Matti Peltola ja toi Erkki Vilen.

Miesten kolmonen pelasi Helsinki-sarjassa. Ikämiesten joukkue voitti piirin mestaruuden ja selvisi SM-kilpailussa neljännesfinaaleihin asti, muta hävisi sitten Loimaan Palloilijoille 4-5. Elokuussa Oulussa pelattuun kontioitten Itä-Länsi-otteluun valittiin useita vanhoja Puna-Mustia: Itää edusti Reino Salonen, Lännen puolella pelasivat Toivo Ilola, Antero Viherkenttä, Uuri Ståhlhammar ja Yrjö Pauloff.

 

Naiset hopealle

Soili Alava palasi joukkueeseen ja Kerttu Koho oli uusi vaihtopelaaja. Rauha Kauppinen ei enää pelannut naisten ykkösessä. Maija Reinilä siirtyi pelaamaan Jyväskylän Kiriin.

Naisjoukkue aloitti sarjan matkalla Keski-Pohjanmaalle, jossa sarjanousija Vetelin Urheilijat ei saanut tehty ensimmäistäkään juoksua seuran ensimmäisessä SM-sarjasarjaottelussa eli lukemat ottelun jälkeen taululla olivat 0-11. Hyvinkään Tahko taipui seuraavassa ottelussa 12-3. Kesäkuun alussa Kauhajoen Karhu teki turhan reissun Helsinkiin, lukemat olivat 12-3. Vasta tässä kolmannessa ottelussa avauskokoonpanon kaikki pelaajat eivät saaneet merkintää lyötyjen ja tuotujen sarakkeeseen. Lyhyen kevätkierroksen lopussa tehtiin viikonlopun kaksoisotteluun vierasmatka. Ensin matkattiin lauantaiksi Oulun Lipon vieraaksi, jolta napattiin pisteet 5-16. Koko alkukauden hyvin pelannut Marja Lehmusto jatkoi hyviä otteita ja löi ottelussa 4 juoksua ja toi niitä saman verran. Paluumatkalla sunnuntaina Lapualla 500 katsojan edessä oli jo tiukempaa, voitto kuitenkin tuomisina juoksuin 2-6. Monica Schoultz toi puolet juoksuista ja Lehmusto löi vastaavasti kolme juoksua.

Syyskierroksella saatiin 19-2 rutiinivoitto Jyväskylän Kiristä 19 – 2. Syksyn ainoa matkaottelu tehtiin Turkuun. Pia Viertonenja Moniva Scoultz löivät ottelussa kumpikin kaksi kunnaria. Anja Rummukainen teki paluun kentälle 3-24 loppunumeroihin päättyneessä vierasottelussa. Loput sarja otteluista pelattiinkin sitten Helsingissä paikalliskamppailuina. Ensin oltiin epäkohteliaita emäntiä

Roihuvuoren Roihulle jpoka poistui 29-2 hävinneenä. Lähes yhtä rumin juoksuin 27-5 kaadettiin Pallo-Toverit. Ennen viimeistä ottelua oltiin puhtaalla pelillä sarjan kärjessä yhdessä Työväen Mailapoikien naisten kanssa. Mestaruus ratkaistiin joukkueiden kesken sarjan viimeisessä ottelussa. Puna-Mustat lähti otteluun ilman alkukauden 2-polttajan paikalla pelannutta Ulla Turusta. Ratkaisevassa ottelussa Työväen Mailapojat oli hieman parempi juoksuin 6 – 5. Puna-Mustien sisäpelin kärki toimi kohtuullisesti, mutta kakkoskärki ei saanut tulosta aikaiseksi. Puna-Mustat johti ottelua 3-5 ennen viimeistä vuoroparia, jossa TMP teki väkisin kolme juoksua ja nappasi mestaruuden. Koko kauden pelinjohtajana toimineen Olavi Nurmen johdolla pelanneet naiset saivat kauden päätteeksi kaulaansa hopeiset mitalit, joka oli tietenkin suuri pettymys, koska mestaruus oli jälleen käden ulottuvilla.

Kauden aikana juoksuja eniten toi sisäpelin kärkietenijä Tuula Uuttu, 24 juoksua. Marja Lehmusto toi 23 juoksua ja Monica Schoultz 22 juoksua. Kotiutuksista vastasivat Marka Lehmusto 2+29, Marja Kanerva 1+17, Leena Sandström 1+17 ja Leena Pantsu 16 lyödyllä juoksulla. Puna-Mustat oli sarjan paras ulkopelijoukkue, joka antoi vastustajille 10 ottelussa vain 29 juoksua.

Naisten Itä-Länsi-ottelussa pelasivat Marja Kanerva, Marja Lehmusto, Pia Viertonen, Barbro Österman, Tuula Uuttu, Maija Pantsu ja Monica Schoultz. Pesäpalloliitto palkitsi Marja Lehmuston vuoden parhaana naispelaajana. Hänet valittiin myös Helsingin piirin ja seuran parhaaksi naispelaajaksi.

Vaikka edustusjoukkueet menestyivät, niin seuran nuorisotoiminta ei lähtenyt vauhtiin. D- ja C-pojat osallistuivat piirinsarjoihin. Miehet voittivat piirin mestaruuden. SM-sarjatuomari Matti Vanhala palkittiin piirin parhaana tuomarina. Antero Pärssinen palkittiin aktiivisen seuratoimijana "Viipuri pytyllä". Seurassa oli 320 jäsentä. Muutama vuosi sitten seuraan liittynyt Eino Kaakkolahti oli Pesäpalloliiton ensimmäinen varapuheenjohtaja.

Miesten joukkueen menestys toi lisää yleisötuloja. Silti seuran talous heikkeni, koska erityisesti miesten joukkueen osalta tuli ylimääräisiä kustannuksia. Tilintarkastajat antoivat aiheesta kriittistä palautetta seuran talouden hoidosta. Talouden parantamiseksi seura käynnisti bingotoiminnan Hämeentien bingohallissa. Alussa bingo ei tuottanut riittävän hyvin, mutta syksyllä bingon pelaajia oli runsaammin.

1973_palkitut Suomen Pesäpalloliiton kauden päätöstilaisuudessa Puna-Mustat kävivät pokkaamassa runsaasti palkintoja. Takana vasemmalla on miesten joukkueen kapteeni Ilkka Musto kädessään seuran miesten SM-mitali ja oikealla on Toivo Venäläisen kädessä miesten SM-kiertopalkintopatsas. Edessä vasemmalla on naisten joukkueen kapteeni Tuula Uuttu kädessään seuran naisten SM-hopeamitali sekä Fair Play-seura palkinto. Oikealla on naisten vuoden parhaana naispesäpalloilijana palkittu Marja Lehmusto.

 

Kaisaniemen pesäpallostadion

Helsingin kaupungille lähettiin kirje, jossa esitettiin Meilahden pesäpallokenttä alueen aitaamista, katsomoiden kunnostamista ja kattamista sekä yleisöä palvelevien tilojen rakentamisesta.

Seura ei ollut tyytyväinen Meilahden pesäpallokentän syrjäiseen sijaintiin ja olosuhteisiin. Toivo Venäläinen ja Helsingin Pallonlyöjien vuoden 1938 Suomen mestaripelaaja arkkitehti Sakari Vuorisalo laativat keväällä 1973 pesäpallostadionin suunnitelman Kaisaniemen puistoon. Suunnitelmassa pesäpallostadion palvelisi monitoimitalona myös muita urheilulajeja. Katsomoiden alle oli suunniteltu sisäpalloilutiloja, uimahalli, keilahalli, squashhalli, ampumaratoja, ravintola- ja toimistotiloja. Pesäpallostadionin katsomoon oli suunniteltu 12 700 istumapaikkaa, joista 2 600 oli katoksen alla. Katsomo oli eristetty kentästä ja alin katsomorivi oli 3,5 metriä kenttätasoa ylempänä. Katsomon alusta oli avoin, jolloin pallo pääsi vierimään läpilyönnin katsomon alle. Paikoitustilaa oli varattu 390 autolle. Hankkeen kustannuksiksi oli arvioitu 10 miljoonaa markkaa. Hanketta esiteltiin ylipormestari Teuvo Auralle ja kaupungin ulkoilu- ja urheiluviraston osastopäällikkö Esko Nummiselle.

Kaisaniemen_ppstadion_1973 Kaisaniemen pesäpallostadionin pienoismallia esittelevät sen laatijat arkkitehti Sakari Vuorisalo ja Puna-Mustien miesten joukkueen manageri Toivo Venäläinen. Vuorisalo oli entinen pesäpalloilija, joka pelasi vuonna 1938 Helsingin Pallonlyöjien miesten joukkueessa kun se voitti Suomen mestaruuden. Stadion jäi suunnitteluasteelle.

 

Miesten kauden 1973 tilastot

Naisten kauden 1973 tilastot