Tulevat ottelut

Ei tapahtumia

Haku

Kirjaudu
Kausi 1971
Viimeksi päivitetty 18.09.2011 07:17
30-vuotisjuhlan kunniaksi sekä naiset että miehet SM-mitaleille (1971)

Seura täytti 30 vuotta ja keväällä vietettiin merkkipäivää pelaamalla juhlaottelu edellisen vuoden miesten Suomen mestaria Ulvilan Pesä-Veikkoja vastaan, jonka Puna-Mustat voittivat. Illalla juhlia jatkettiin ravintola Mobilessa. Kullervo Reinikainen kokosi seuran 30-vuotishistoriikin.

Miehet voittivat pronssimitalit, joka oli pienoinen yllätys. Naiset saivat hopeamitalit uusintaottelun jälkeen. Kauden päätteeksi pelattiin miesten ottelu Puna-Mustat vastaan Muut Maan Mainiot. Tässä näytösluonteisessa ottelussa kokeiltiin uutta kenttäkokoa ja sääntöjä.

Miesten joukkueen pelinjohtajaksi tuli Oulusta Erkki "Pulla" Heikkilä ja joukkueenjohtajina toimivat Ossi Halonen ja Tapio Somppi. Lukkarina aloitti Stig Tainio. Alkukauden jälkeen lautasen ääreen asteli touhukas Jorma Hyry. Hänen piti syötellä seuran kakkosjoukkueessa kuntoilumielessä, mutta "Jamppe" sai pian komennuksen edustusjoukkueeseen.

Keväällä Helsingin Mailakilpailuissa sijoituttiin toiseksi, Kouvolan Pallonlyöjien saadessa kiinnityksen kiertopalkintomailaan.

Puna-Mustat_miehet_1971b
Puna-Mustien miesten joukkueen pelaajat vasemmalta Kari Kelkka, Tapani Virtala, Matti Peltola, Matti Venäläinen, Rauno Surakka, Jorma Hyry, Tarmo Pääkkönen ja Ilkka Musto.

 

Miesten SM-sarja alkoi Meilahdessa synkästi. Ensimmäisessä sisävuorossa kävi vain neljä pelaajaa lyömässä ennen vuoronvaihtoa. Toisessa vuorossa Matti Peltolan piiskatykki sivalsi Haminan Palloilijoiden koppareiden välistä kunnarin ja juoksun arvoisesti. Heti kolmannen sisävuoron aluksi Olli Latvala löi mailansa pirstaleiksi, tilalle annettiin nopeasti Matti Peltolan kunnarimaila. Latvala räväytti mailalla saman tien kakkospesäntaustasta läpilyönnin maisemiin ja kiersi kentän. Kun vielä Tarmo Pääkkönen yllätti kopparit 1+2 juoksujen arvoisesti, niin avausottelu toi 8-4 voiton Haminan Palloilijoista. Kankaanpäässä hyvä lyöntivire on kateissa, muilta paitsi Kari Kelkalta. Tuloksena oli 12-3 tappio ja Matti Peltolan loukkaantuminen. Nurmossa 1-vahti ja kärkietenijä Kelkan hyväksi aisapariksi nousi sieppari Tapani Virtala. Tämä parivaljakko hoiti oman sisäpelin kärjen ja lakaisi vastaavasti Jymyn vaihtolyönnit etukentällä. Pohjanmaan tuliaisina oli kaksi pistettä juoksuin 4-6. Imatra vei 1-8 vierasvoiton Puna-Mustien ulkopelivirheillä koleassa säässä. Kuumeessa pelanneen lukkari Stig Tainio käsi vapisi ottelussa kolmen vapaataivaljuoksun verran.

Lipon vasenkätinen lukkari Reijo Tiri pyöritti Puna-Mustista 15 - 5 kotivoiton Oulussa. Tappiosta huolimatta kärki kulki hyvin, sillä Kari Kelkka pääsi joka kerta kentälle kun oli mailan varressa. Tapani Virtala saatteli häntä hyvin eteenpäin. Ottelussa Seinäjoen Maila-Jusseja vastaan Puna-Mustat tuli viimeiseen sisävuoroon 3-10 tappioasemassa. Sitten Meilahden yleisö sai nähdä uudesti syntyneet Puna-Mustat, jonka kiri riitti kuitenkin vain numeroihin 8 – 10. Tasoituskin oli lähellä mutta Jussien 2-vahti Juhani Ristilän haamukauhaisu pelasti vieraat. Jorma Hyry teki ottelussa paluun lukkarin tontille. Tätä ei kauden aloittanut nuori lukkari Stig Tainio hyväksynyt ja jätti joukkueen! Vimpeliin tehtiin turha reissu, tuomisina 7-3 häviö. Tappioputki jatkui harmittavalla 4-5 kotihäviöllä Riihimäen Pallonlyöjille.

Voittokantaan päästiin 11-8 kotivoitolla Ulvilan Pesä-Veikoista. Kouvolassa romahdettiin 8 – 0. Sarjanousija Ilmajoen Kisailijat kaadettiin sentään 13-11 lukkari Jorma Hyryn onnistuneella ulkopelillä. Sisäpelivoimasta vastasivat Matti Peltola, Olli Latvala ja Kari Nordström, jotka iskivät kunnarin mieheen.

Ulvilassa lukkari Jorma Hyry antoi ottelun alussa kaksi vapaataivaljuoksua Pesä-Veikoille ja kotijoukkue johti 4-0. Hyry paransi kuitenkin tahtia ja oli lopulta ratkaiseva lenkki kun pisteet haettiin Friitalan kentältä Helsinkiin juoksuin 6 – 8. Helsingin Sanomien avustaja arvioi Ulvilan otteluraportissaan "Puna-Mustat maailman tukevampiin pesäpallojoukkueisiin kuuluvaksi". Sarjatilanne parani kun aneeminen Riihimäen Pallonlyöjät kaadettiin 1-9 Piikinmäen kentällä yli 2 000 katsojan edessä.

Puna-Mustat_-_Vimpeli_2-pesa Puna-Mustat-ViVe_1971_b
Puna-Mustien 2-vahti Matti Venäläinen kurottaa 2-pesällä, jonne syöksyy Vimpelin Vedon etenijä. Veto oli saanut Puna-Mustien tapaan peliasunsa selkäänsä öljy-yhtiö Union siivet. Tarmo Pääkkönen on tyhjentänyt ajolähdössä kentän ottelussa Vimpeliä vastaan. Ilkka Musto (vasemmalla) ja Tapani Virtala (oikealla) ovat onnittelemassa.

Vimpelin Veto iski Puna-Mustien kentästä neljä kunnaria ja oli jo pakkaamassa mukaansa kaksi pistettä viimeisen vuoroparin johtolukemilla 9-5. Sitten mailan varteen tarttui sitä ennen kesälomatunnelmissa pelannut Tarmo Pääkkönen. Taren kumura kierähti ajolähdössä kopparien väliin ja jäi riittävät puoli metriä kentän sisäpuolelle. Kolme miestä lönkötteli hänen edellä kotipiiriin, lyöjälle kunnari ja taululle numerot 9-9. Eikä siinä vielä kaikki, kahdeksan miestä kävi sitten yrittämässä juoksua, kunnes Pääkkönen asteli viimeisenä lyöjänä mailan varteen. Onnistuneella takakentän lyönnillä pyylevä Jorma Hyry iskeytyi mahalleen kotipesään ja numeroiksi 10-9. Loppunumerot 12-9 olivat kosmetiikkaa hienon loppukirin tehneille Puna-Mustille, jotka iskivät viimeisessä vuorossa siis 7 juoksua.

Seinäjoen Maila-Jussit voitti kotonaan niukasti 10-9, mutta Puna-Mustat teki protestin ottelussa tuomitusta vapaataivaljuoksusta, jonka vastalauseen Pesäpalloliitto hyväksyi. Uusintaottelu määrättiin pelattavaksi elokuussa.

Sitten tapahtui jotain erikoista. Kun sarjapaikka alkoi varmistua, Puna-Mustien lukkari Jorma Hyry päätti lähteä kesälomamatkalle, mutta sitä ennen hän lupasi pelata vielä yhden ottelun vanhaa seuraansa Oulun Lippoa vastaan. Hyry pyöritti sarjajohtajan pelin täysin sekaisin ja iski vielä kunnarin. Peli-ilon löytänyt Puna-Mustat otti kauden suurinumeroisimman 18-2 murskavoiton tulevasta Suomen mestarista.

Vierasotteluun Haminaan lukkarin tontille kesälomasijaiseksi saatiin 37-vuotias ikämies Antero Viherkenttä. Vallikentän 2 500 katsojan edessä Vipunen antoi kaksi vapaataivaljuoksua kotijoukkueelle. Jännittävien ja vaihtelevien tilanteiden jälkeen pisteet jäivät oranssipaidoille lukemin 14-13.

SMJ-Puna-Mustat_b Puna-Mustien vastalause juoksuin 10-9 hävityssä vierasottelussa Seinäjokea vastaan meni läpi. Puna-Mustat voittivat Maila-Jussit uusintaottelussa 2-7. Pisteet olivat tärkeät ja omalta osaltaan nostivat Puna-Mustat syksyn loppukirillä sarjataulukossa ylöspäin aina pronsimitaleille asti. Kuvassa lyöntijälkeä ovat tarkastamassa vasemmalta Puna-Mustien mustapaitaiset Jorma Hyry (6) ja pantapäinen Kari Nordström (7). Keltapaitaiset Maila-Jussit vasemmalta Reijo Salo (7), Markku Vainio ja Ossi Rajala (1)

 

Lukkari Hyry palasi kesälomalta ja samalla yllätettiin toinen sarjan kärkijoukkue kun Kankaanpään Maila löylytettiin 11 – 9. Imatralla Hyry kunnostautui ulkopelin lisäksi sisäpelissä 1+3 lyödyllä juoksulla, kun Maneesi yleisö hiljennettiin 6-7 vierasvoitolla. Sarjasta oli jäljellä vain neljä ottelukierrosta, kun tasaisessa sarjassa oltiin kolme pistettä putoamisviivan yläpuolella ja kaksi pistettä pronssimitalista. Seinäjoella pelattiin uusintaottelu Puna-Mustien tekemän protestin ansiosta. Nyt vuorostaan hyvään vireeseen päässyt Puna-Mustat voitti juoksuin 2 – 7. Putoamaan tuomittu vaisu sarjajumbo Nurmon Jymy kaatui kotijoukkueen laimeilla esityksellä 8 – 1, kun sarjan lyöjätilaston kakkonen Matti Peltola nuiji juoksut 1+4. Toinen pohjalainen suomensarjaan lähtevä Ilmajoen Kisailijat piti vierailijaa tiukoilla ja Pohjanmaan tuliaisia oli vain piste tuloksella 6 – 6. Viimeisellä kierroksella kotikentällä kukistettiin 7-1 Kouvolan Pallonlyöjät. Näin alkukaudesta sarjapaikasta taistelleiden Puna-Mustien pelaajien käteen iskettiin sarjan päätteeksi pronssimitalit.

1972_JormaHyry_sKevätkierros oli tahmea, mutta syyskierroksella tahti muuttui. Joukkue oli taisteluhenkisempi kuin keväällä. Olli Latvala oli paras kotiuttaja 4+22 lyödyllä, jolla hän oli kolmas SM-sarjan lyöjätilastossa. Vastaavassa tilastossa Matti Peltola oli neljäs 4+21 lyödyllä ja Matti Venäläinen viides 1+24 lyödyllä juoksulla. SM-sarjan etenijätilastossa Kari Kelkka oli seitsemäs ja Tapani Virtala oli kymmenes.

Pesäpalloliitto valitsi Jorma Hyryn vuoden lukkariksi. Liitto – Lehdistö-ottelussa Kari Kelkka pelasi Liiton joukkueessa. Jorma Hyry ja Olli Latvala valittiin Itä-Länsi-otteluun. Jorma Hyry ja Kari Kelkka valittiin myös Mestarit – Muu Suomi otteluun, mutta he eivät voineet osallistua työesteiden takia. Stig Tainio pelasi A-poikien Itä-Länsi-ottelussa, joka pelattiin SVUL:n Suurkisojen yhteydessä.

Miesten kakkonen sijoittui maakuntasarjassa viidenneksi. Joukkueessa pelasi 23 eri pelaajaa kauden aikana ja pelinjohtajana toimi Taisto Savikko. Ikämiehet eivät pystyneet uusimaan edelliskauden Suomen mestaruutta, vaan taival katkesi neljännesfinaaleihin Kuusankoskella. Ikämiehet kunnostautuivat kuitenkin tukemalla seuraan muulla tavalla.

 

Naiset jäivät jännittävässä uusintaottelussa hopealle

Tuula Rantanen siirtyi Työväen Mailapoikiiin. Uutena pelaajan 2-vahdin ja 3-polttajan paikalle tuli Barbro Österman.

Naisten sarja-avaukseen saatiin heti kunnon vastustus, Haapaniemen kentällä kohdattiin Työväen Mailapojat, joka veikin 16-6 kotivoiton. Naisten pelinjohtajana aloitti Taisto Savikko, mutta heti avausottelun jälkeen mukaan tuli vakiopelinjohtaja Olavi Nurmi. Toinen paikallispeli sujui paremmin ja perinteikäs Pallo-Toverit kaadettiin 18 – 1. Oulussa oli tiukempaa, 6-9 voitto kuitenkin Liposta. Lapuan Virkiä taipui 3 – 11. Heinäkuussa tuli kolme suurinumeroista kotivoittoa, ensin 19-5 Jyväskylän Kiristä. Tuula Uuttu löi 3 kunnaria Hyvinkään Tahkoa vastaan ja osuivat muutkin palloon 49 – 7 voiton arvoisesti. Kolmas paikalliskamppailu Roihuvuoren Roihua vastaan voitettiin 15 – 6. Turusta haettiin pisteet Lännen Pallolta numeroin 2 – 11. Kun päätöskierroksella nyljettiin Kauhajoen Karhu 16 – 9, niin päädyttiin tasapisteisiin TMP:n kanssa. Tämä tiesi uusintaottelua mestaruudesta.

Mestaruus ratkaistiin Meilahdessa. Ratkaisuottelun jännitys näkyi molempien otteissa. Puna-Mustien ulkopeli antoi liikaa tasoitusta ja lisäksi käsisiteessä palannut lukkari Marja Kanerva antoi neljä vapaataivaljuoksua Tempolle. Puna-Mustista parhaiten onnistuivat Pia Viertonen ja Anja Rummukainen. Työväen Mailapojat vei mestaruuden 16 – 14 voitolla ja pumuttaret jäivät hopealle. Naisten joukkue ei onnistunut uusimaan edellisvuoden Suomen mestaruutta.

Puna-Mustat edustivat naisten Itä-Lännessä lähes kokonaisuudessaan Itään. Voitokkaassa idän joukkueessa oli vain kaksi Jyväskylän Kirin pelaajaa, muut olivat Puna-Mustien pelaajia, Tuula Uuttu, Maija Pantsu, Marja Kanerva, Anja Rummukainen, Pia Viertonen, Ulla Turunen, Lena Sandström, Barbro Österman ja Olavi Nurmi toimi pelinjohtajana.

Anja Rummukainen oli lyöjätilastossa kolmas 3+15 lyödyllä juoksulla. Tuula Uuttu voitti SM-sarjan etenijätilaston 31 tuodulla juoksulla. Naisten kauden parhaina palkittiin Ulla Turunen ja Pia Viertonen.

Huolestuttavaa oli että vain alle 13 vuotiaat pojat osallistuivat pojista piirin sarjoihin. Piirin C-poikien joukkueessa pelasivat Karri Kivelä, Antti Serkamo ja Risto Allinen. Tyttöjen toiminta oli tuloksekkaampaan kuin poikien. SM-sarjatuomari Seppo Virtanen valittiin Helsingin piirin parhaana tuomarina. Albin Jäderholm oli piirin pesäpallojaoston jäsen.

Otteluiden yleisömäärät pysyivät pieninä, joka aiheutti huolia seuran taloustoimikunnalle. Muutenkin talousasiat aiheuttivat huolto koko vuoden. Kesäkauden päättäjäiset vietettiin Merimelojien majalla. Seuraan kuuluvien pesäpallotuomareiden määrä väheneminen huolestutti.

 

Puna-Mustat_viirin_saajat Puna-Mustien täyttäessä 30 vuotta ansioituneita seuran jäseniä palkittiin Puna-Mustien kunniaviirillä. Kuvassa on osa palkituista, vasemmalta Reino Pesonen, Nils Hagman, Arvo Auvinen, Taisto Savikko ja Kalervo Nieminen. Lisäksi kunniaviirin saivat Ossi Halonen, Olavi Nurmi, Eeva Haapalahti ja Nils Nikander.

 

Kauppaneuvos Erkki Kivelä kutsuttiin seuran kunniapuheenjohtajaksi. Hän oli toiminut Suomen Pesäpalloliiton puheenjohtajana 16 vuotta ja nyt hänet valittiin syksyllä SVUL:n uudeksi puheenjohtajaksi.

Kisapuku Oy:n johtaja Talvio lahjoitti seuralle "Viipuri pytyn". Seuran johtokunta päätti että tämä kiertopalkinto annetaan vuosittain henkilölle, joka on toiminut aktiivisesti seuran hyväksi. Ensimmäisenä kiertopalkinto myönnettiin vuonna 1971 Taisto Savikolle.

 

Miesten kauden 1971 tilastot

Naisten kauden 1971 tilastot